Amerika vezető döntéshozójává kezd válni Elon Musk
Trump mellett állva alapvető dolgokban szabja meg az irányt a világ leggazdagabb embere.
Az egész világra hatást gyakorol majd, hogy a milliárdos látványosan berobbant az amerikai és a világpolitikába is. És minden jel szerint ezt éppen így tervezte ő is. Elemzésünk!
Elon Musk egy évtizeddel ezelőtt egy apolitikus liberális volt, aki posztjaiban leginkább carpe diem-típusú üzeneteket osztott meg, távol tartotta magát a pártpolitikától és minden megosztó, radikális állásfoglalástól. 2011-ben úgy jellemezte magát, mint akinek nincsenek kőbe vésett politika nézetei, „társadalmi ügyekben inkább liberális, a gazdasági kérdésekben konzervatív” – fogalmazott akkor.
Tíz évvel később már ő volt a világ egyik leggazdagabb embere, a Time magazin címlapján az év embere, a legnagyobb innovációk kitalálója, és az ezek köré szerveződő cégek (SpaceX, Starlink, Tesla, Hyperloop, The Boring Company, Neuralink, X, xAI) tulajdonosa, aki az űrtechnológiától az elektromos autókon és a mesterséges intelligencián át a neurotechnológiáig forradalmasította a poszt-modernkori emberi létezés kereteit.
Ismerősei, megfigyelői szerint
a politikai élet vonzása, az ezzel kapcsolatos metaforfózis a Covid-járvány idején indult el benne:
a bezártság, a karantén idején a közösségi média szerepe radikálisan felértékelődött, az emberek zöme ezeken a platformokon kezdett tájékozódni, információkat gyűjteni – Musk üzletemberként az ebben rejlő potenciált nagyon hamar felismerte, és eleinte influenszerként kezdte használni.
Sokakat meglepett, amikor az innovátor korábbi visszafogottságát, kimértségét kissé félretolva olyan konteó-tartalmakat kezdett posztolgatni, amelyek megkérdőjelezték a járvány veszélyességét, a karantén-intézkedések létjogosultságát (utóbbiakat például az emberi szabadságot korlátozó „fasiszta”, „alkotmányellenes” kormányzati lépéseknek minősítette) – a karcos vélemények miatt azonban személye még ismertebb, még enigmatikusabb lett.
Woke-ellenes, jobboldali véleményformálóként lépett fel, és ennek az attitűdnek voltak személyes gyökerei. Szintén ismerői emlékeztetnek, és tavaly egy Jordan B. Petersonnal készített interjújában maga Musk is elismeri: a gender és a woke kérdésekben
az álláspontját egy személyes ügy is alakította, egyik fia – éppen a Covid idején – 16 évesen bejelentette, hogy transznemű,
majd nagykorúvá válása után hormonkezeléseket vett igénybe, az eset pedig komolyan megviselte az amerikai milliárdost.
A másik éles élménye a közösségi média moderálási szabályainak szigorúsága volt: azt látta, hogy a keményebb jobboldali véleményeket az internetes felületeken tendenciózusan szűrik, tiltják. Miután a Twitter felfüggesztette kedvenc politikai oldalát, a The Babylon Bee-t, Musk merész lépésre szánta el magát: a véleménykorlátozás megszüntetése érdekében részvényeket vásárolt, majd a legnagyobb részvényessé válva vételi ajánlatot tett a cégnek.
2022-ben Musk végül megvásárolta a Twittert, amelyet azóta X néven működtet. Az átvételkor azt ígérte, hogy olyan kommunikációs felületet teremt, amelyen a botok, a trollok és az algoritmusok nem tudják mesterségesen manipulálni a közvélekedést, és a woke „elmevírus” sincs jelen.
„Az ember, aki megmentette a szólásszabadságot” – így jellemezte őt Donald Trump
a 2024-es elnökválasztási kampány zárórendezvényein, és valóban Musk a szólásszabadság bajnokaként pozicionálta magát az imázsépítésében. Az X tulajdonlásával azonban elsősorban a tudatiparba jelentkezett be határozottan: a nyugati világban az X a vezető közösségi oldal, a gondolatok és információk cseréjének elsődleges platformja, a milliárdos ezzel keményen felzárkózott Mark Zuckerberg Facebook-ja mellé. (Akit a nagy nyilvánosság előtt egy jiu-jitsu harcra is kihívott, de végül nem lett belőle semmi, már ha egyáltalán nem csak a publicitás miatt kiáltották ezt világgá.)
Kritikusai szerint azonban az általa tulajdonolt platformon a szabad véleménynyilvánítás abszolutizálásának káros mellékhatása az lett, hogy megszaporodtak a rasszista és antiszemita bejegyzések, illetve sok, radikális tartalom posztolása miatt felfüggesztett fiókot visszaállítottak, az ilyen posztok moderálása pedig a cég új elvei miatt elmaradt, ráadásul
az elnökválasztási kampány idején a felület tele volt szűretlen dezinformációkkal,
aminek szerepe lehetett a Trumpnak kedvező közhangulat kialakításában – mondják Musk liberális bírálói.
Az első ciklusában erőteljes Twitter-diplomáciát folytató Donald Trump volt az egyik haszonélvezője az X tulajdonosváltásának: Musk óriási szolgálatot tett a volt elnöknek azzal, hogy újraaktiválta felfüggesztett fiókját, és ezzel kihozta a kiberkaranténból. Közös pont lett az életükben, hogy míg Trump az elhallgattatásra ítélt, de abból kitörő politikusóriás, addig Musk a woke és a cancel culture ellen fegyvert fogó, majd ezért a tech-óriások által bojkottált szabadságharcos szerepét vette magára. Amellett persze, hogy üzleti pályájuk, befektetői szemléletük, a közéletről és a politikai elitről való gondolkodásuk, valamint excentrikus személyiségük szintén hordozott rengeteg hasonlatosságot egymással.
Az ember, akinek első innovációi és cégei három évtizeddel ezelőtt együtt születtek meg az internettel, aki a Tesla, a SpaceX, a Neuralink és más kezdeményezések által a világ első számú innovátora lett, minden bizonnyal már
azzal a céllal vásárolhatta meg a Twittert, hogy az azzal megszerzett nyilvánosságot politikai befolyásszerzéssé konvertálja.
Bármi is volt az eredeti szándéka, a politikai fősodorba Trump farvizén került be, mégpedig rekordgyorsasággal. Pedig Donald Trumppal kezdetben viszályos nexusban állt: a 2016-os kampány idején még kellemetlennek nevezte, hogy ő lett a republikánusok elnökjelöltje, majd Trump megválasztását követően kiemelt üzletemberként elfogadta a meghívást a Fehér Ház gazdasági tanácsadó testületébe, de miután Trump 2017 nyarán kiléptette Amerikát a párizsi klímaegyezményből, az ez elleni tiltakozás jeleként lemondott ezen tisztségéről.
A milliárdos vállalkozó, aki saját bevallása szerint évekig a Demokrata Párt jelöltjeire voksolt, a 2022-es félidős kongresszusi választásokon már a konzervatív jelöltre szavazott texasi választókerületében.
Musk elfordult a liberális kormányzástól, a Demokrata Párttól („a megosztás és a gyűlölet pártjától”),
csalódott Joe Biden elnökségében, a viszonyuk is megromlott, 2021-ben már nem hívták meg a Fehér Házba az elektromos járműgyártók csúcstalálkozójára, illetve vállalatai számos szövetségi vizsgálatot kaptak a nyakukba.
2022-ben már a republikánusok felé kacsintgatott tehát, de nem Trump felé – akit ekkor még leváltott elnökként a GOP-t sújtó tehertételként látott –, hanem Ron DeSantis floridai kormányzó felé: benne látta a jövőt, így nem véletlen, hogy az elnökjelölt-aspiráns a kampányát a már Musk által tulajdonolt Twitter-en kezdte el.
2024-ben azonban valami megváltozott: a Trump ellen indult bírósági eljárásokat elítélte, majd
a DeSantis-kampány kifulladása után Trump támogatása mellett döntött.
Több embert ismert Trump belső köréből, például a PayPal-alapító Peter Thielt, aki a leendő alelnök JD Vance-t korábban saját cégénél, a Mithril Capital Managementnél alkalmazta. Musk márciusban végül személyesen találkozott a jobboldali elnökjelölttel a Mar-a-Lago villában.
A Trump elleni butleri merényletkísérlet lehetett a fordulópont, innentől Musk nyíltan beállt Trump kampánya mögé. (A voksolásig eltelt fél évben, júliustól novemberig hivatalos adatok szerint 277 millió dollárral támogatta meg a republikánus elnökjelölt és más konzervatív jelöltek kampányát, ezzel a Republikánus Párt legnagyobb egyéni támogatója lett – a The Washington Post emiatt állandó jelzőként „a jobboldal Sorosa” kifejezéssel aposztrofálta őt.)
Augusztusban az X-en egy hosszú, élőben adott beszélgetésben Trump és Musk megvitatták az amerikai közélet neuralgikus ügyeit, ezzel a milliárdos szépen „megemelte” az elnökjelöltet, ősszel pedig rendszeresen személyesen is megjelent a kampányrendezvényein.
Prémium celebritásként magnetikus vonzereje volt: nagy szerepe volt Trump hátországának sikeres mozgósításában,
naponta tucatszámra kitett posztjaival óriási elérést biztosított Trump ügyeinek, nyilvános bírálataival pedig óriási kárt okozott Kamala Harris imázsának.
Musk jó lóra tett: kiállása, szívességei kormányzati tisztségbe repítették, gazdasági vállalkozásainak részvényei pedig erősödtek, a tavalyi kampányévben az üzletember vagyona egyharmaddal nőtt (jelenleg 420 milliárd dollárra becsülik).
Elon Musk „királycsináló” lett, Trump bizalmi emberévé vált. Január 20-tól ő irányítja majd egy tárcavezető kollégájával a kormányzati hatékonysági „minisztériumot” (Department of Government Efficiency, DOGE), amely kormányzati tanácsadó testület a kormányzat gazdaságosabb működtetéséért felel, ezzel Musk lesz a Fehér Ház egyik meghatározó tanácsosa, döntéshozója. (Hírek szerint a kormányzatnak hivatalosan nem lesz tagja, hogy az összeférhetetlenségi szabályok miatt ne kelljen felfüggesztenie gazdasági tevékenységeit, cégeinek vezetését.)
Elon Musk üzletemberként, innovátorként több mint húsz éve kormányzatok, királyi udvarok, multicégek bejáratos vendége,
kapcsolatrendszere Kínától a szaúdi királyi családon át a Kremlig ér, államok versenyeznek azért, hogy befektetéseinek következő célpontjai legyenek. Musk egy, a hivatalos diplomácia felett álló személy, személyes nexusokkal, a különböző érdekkörök, állami szövetségi blokkok közötti átjárhatósággal. Mielőtt politikus lett, már a diplomáciával nagyon erős mezsgyékkel bíró globális tevékenységet folytatott hosszú évek óta.
Ezt az adottságát Trump elnöksége 0. órájában azonnal hasznosítani kezdte: bennfentes információk szerint
Musk jelen van Trump legtöbb telefonbeszélgetésén, amelyeken a megválasztott elnök a világ vezetőivel egyeztet
ezekben a beiktatása előtti napokban, és a bizalmi ember bizalmas véleményt formál az ügyekről.
Musk korábban is határozottan állást foglalt még nem a hatalom embereként, de kiemelt jelentőségű (ráadásul kiemelkedő üzeneterősítő eszközökkel rendelkező) közéleti szereplőként több világpolitika vitában: Tajvan kérdésében Kína javára, az ukrajnai rendezés ügyében az inkább az oroszoknak kedvező területfeladásos megoldás mellett, vagy a gázai háború esetében a palesztin civil lakosság kontraproduktív és bűnös izraeli bombázása ellen.
Ezért vehette a bátorságot, hogy nem választott képviselőként, illetve még be sem iktatott tanácsadóként, és semmiképpen
nem a munkaköréhez tartozó hatáskörben nyilatkozzon más államok belügyeiről, amivel nem kis politikai viharokat kavart az utóbbi hónapokban.
Nem a teljesség igényével néhány ilyen eset:
– amikor a tavalyi brit választást a Munkáspárt megnyerte, Musk azt hangoztatta, hogy „a polgárháború elkerülhetetlen” a szigetországban, az új adónemek bevezetésekor pedig azt, hogy az Egyesült Királyság „Sztálin-tempóban” halad,
– a német előrehozott választások közeledtével Musk azt írta ki X-oldalára, hogy „csak az AfD tudja megmenteni Németországot”,
– az ausztrál kormányt „fasisztának” nevezte, amiért az jogszabállyal tervezi korlátozni a közösségi médiában terjedő dezinformációt,
– az Ír Köztársasági Hadseregről (IRA) azt írta, hogy egykor „kőkemény” szervezet volt, „ma azonban annyira félelmetes csak, mint egy plüssmackó”,
– miután Trump többször jelezte, hogy az Egyesült Államok megvásárolná a Dániához tartozó Grönlandot, és a dán kormányfő erre jelezte, hogy a terület nem eladó, Musk azt írta ki az üzenőfalára, hogy
ha a grönlandiak esetleg mégis szeretnének Amerika részévé válni, „azt mi nagyon szívesen vennénk”,
– az ószövetségi patriarchákhoz hasonlóan 12 gyerekes apuka, Elon Musk azt írta a holland demográfiai adatok kapcsán, hogy „a holland nép a saját kezei között fog kihalni”.
– az Európai Bizottság korábbi alelnökét, Věra Jourovát „a banális és bürokratikus gonoszság mintapéldányának” nevezte,
– a nemrég hivatalába beiktatott új Európai Bizottságot pedig „antidemokratikus” testületnek nevezte, amelynek tekintélyét az Európai Parlamentnek szerinte nem szabadna elfogadnia.
Musk évtizedek óta hangoztatott célja, hogy projektjei ne csak profitot termeljenek, hanem hasznára legyenek az „emberiségnek”. Ez a nagyobb cél érdekében történő cselekvés volt találmányainak, vállalkozásainak hajtóereje, és vélhetően ugyanez motiválja a közéleti szerepvállalásban is: nyomot hagyni, változtatni, hatást kiváltani globális nagyságrendben.
Elon Musk a világ legnagyobb magántőkével rendelkező vállalkozója, akinek
a kezében a gazdasági mellett néhány nap múlva kiemelkedő politikai hatalom is összpontosul majd:
a világ egyelőre még vezető nagyhatalmának egyik irányítója lesz. Évek óta dédelgetett ügyei csak részben vannak összhangban Amerika beiktatásra váró elnökének programjával (ilyenek a migráció, a gender, az abortusz vagy a szólásszabadság kérdése), más ügyekben (klímaváltozás, mesterséges intelligencia veszélye, Mars-program) saját agendája van.
Agilis, aktív, kezdeményező stílusa miatt a demokratapárti kritikusok már most, Trump beiktatása előtt arról beszélnek, hogy a 2025-ös Fehér Házban az igazi döntéshozó az „árnyékelnök” Musk lesz, és a republikánusok körében is elterjedt a nézet, miszerint az amerikai „oligarcha”
hataloméhségét nem fogja kielégíteni a tanácsadói befolyás, Musk az Egyesült Államok elnöke akar lenni a közeljövőben.
Szerintük ezt a politikai pályát építi szívósan, tégláról téglára.
„Egy új csillag született: Elon” – mondta róla Trump a kampány végén, a „sötét MAGA" – ahogy szintén egy kampánygyűlésen magát jellemezte Musk, és valóban, egy új szereplő jelent meg a washingtoni politika porondján, akiből meghatározó, tekintélyes nemzetközi politikus válhat – jó vagy rossz értelemben. A szemünk előtt fog eldőlni a következő hónapokban, években.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump mellett állva alapvető dolgokban szabja meg az irányt a világ leggazdagabb embere.
***
Nyitókép: Donald Trump és Elon Musk egy ketrecharcos összecsapást néz a Madison Square Gardenben New Yorkban 2024. november 16-án / fotó: Kena Betancur / AFP